טיפול טבעי בריפלוקס

מהו ריפלוקס? ריפלוקס זהו מושג המתאר מצב שבו המזון חוזר מהקיבה לוושט ועד לחלל הפה. כאשר סוגר הוושט לא נסגר הרמטית בזמן האכילה ולאחריה, המזון וחומצות הקיבה עולים חזרה במעלה הוושט. במעבר בין הושט לקיבה יש שסתום שהוא שריר האמור להיות חד כיווני, אשר מטרתו להעביר את המזון מהפה לכיוון הקיבה דרך הושט ולמנוע מהמזון ומהתוכן החומצי של הקיבה להגיע לושט. בתהליך עיכול תקין סוגר הושט התחתון נפתח (עובר הרפיה) ומאפשר למזון להיכנס אל הקיבה. לאחר מכן הסוגר מתכווץ ומונע זרימה חוזרת של המזון או של מיצי העיכול, אל הושט.

הסימטומים- עקב חומציות הקיבה החולה יחוש תחושת צריבה ומועקה. צרבת היא תחושת כאב צורב במרכז החזה, זה מתחיל מהבטן העליונה ומתפשט עד לצוואר. צרבת בדרך כלל חמורה יותר לאחר אכילה ושכיבה. יש אנשים שלא יחושו בסימפטומים אלו אלא בצרידות, טעם מר בפה, כחכוח בגרון, שיעול, ליחה ותחושת גוש תקוע בגרון. ריפלוקס פוגע בילדים ובמבוגרים. השכיחות לריפלוקס אצל ילדים נובעת מכך שהם שוכבים רוב הזמן ואוכלים בשכיבה על הגב. חולשת שרירים שעדיין קיימת אצל תינוקות, הזוית בה הושט נפגש עם הקיבה וחוסר תמיכת שריר הסרעפת (הדיאפרגמה); כל הגורמים האלה מפחיתים את תיפקוד ה"שסתום" בין הושט לקיבה וגורמים לעליית תוכן הקיבה לוושט ביתר קלות. התסמינים השכיחים אצל ילדים הם הקאות, שיעול ובעיות נשימה אחרות.

עדיין לא נמצאה הסיבה הברורה לריפלוקס, אך כן נמצא קשר בין אורח החיים של האדם לריפלוקס. מצבים אשר תורמים לתופעה זאת כוללים:עודף משקל, הריון, עישון ואלכוהול. אנשים לא פעילים השוכבים רוב הזמן ותינוקות עלולים לסבול יותר מאחרים מריפלוקס. שימוש בתרופות למינהם כגון אנטיהיסטמינים, בקע סרעפתי. כמו כן הסיבה יכולה להיות קשורה בטונוס ירוד מולד בקרדיה, זווית לא תקינה באזור הקרדיה של הקיבה או תיפקוד לא תקין של הסרעפת. סיבוכים אפשריים למצב זה כוללים: דלקת הוושט וכיבים העלולים לדמם.היצרות בוושט עד כדי מצב של קשיי בליעה. ובמקרה הגרוע יתכנו גידולים ממאירים כתוצאה מגירוי מתמיד של חומצה על רירית הוושט. 

הטיפול ברפואה הקובנציונלית  באמצעות תרופות סותרי חומצה, מדכאי תנועתיות בקיבה ובניתוחים שבהם מנסים לתקן את הזוווית בין הקיבה לוושט.

אייך מטפלים ברפלוקס ברפואה טבעית?

  • שמירה על משקל תקין- עודף שומן במיוחד שומן בטני (ויסצרלי) מעלה את הלחץ על הקיבה ואת הסיכון לרפלוקס.
  • יש להימנע ממזונות המגבירים חומציות כגון: קפה, תה, קולה, אלכוהול, משקאות מוגזים ודיאט,שוקלד, חומרי טעם מנטה, לעיסת מסטיק, מזון מטוגן ורווי בשומן, תבלינים למינהם, אוכל חריף, שום, בצל, עגניות ופרות הדר למינהם, חמוצים, סוכר לבן ועוד. יש להעשיר את התזונה במזונות בסיסיים המנטרלים עודף חומציות כגון: קטניות מונבטות, אגוזים ושקדים למינהם, עשב חיטה, גריסים, קוסמת וקוסמין ירקות למינהם ומיצי ירקות, לימון ואשכולית.
  • שינוי אורח חיים הוא משמעותי על מנת למנוע החרפה בסימפטומים ומניעה כגון: הפסקת עישון ,שימוש באלכוהול וסטרס.
  • פיזור הארוחות ל5-6 ארוחות קטנות במהלך היום. כאשר אוכלים כמות אוכל גדולה, נוצר עומס על הקיבה ועולה הסיכוי שסוגר הוושט לא ייסגר הרמטית, ובכך תכולה חלקית בקיבה תעלה מעלה.
  • להימנע מלשתות בזמן הארוחה. שתייה מדללת את מיצי העיכול ובכך מעלה את הסיכון לעליית המיצים כלפי מעלה.
  • מומלץ לא לשכב לישון מייד אחרי הארוחה. זמן העיכול בקיבה אורך 2-4 שעות. לאחר ארוחת לילה כדאי לחכות 3 שעות לפחות אחרי הארוחה. תנוחת השינה צריכה להיות בזווית כלפי מעלה למנוע עלייה של המיצים חזרה לוושט.
  • טיפול בעודף חומציות בעזרת צמחי מרפא והומאופתיה יעילים ביותר להקלה בסימפטומים. צמחים היעילים בסתירת חומציות כוללים את צמח הפילפנדולה (FILLEPENDULA ULMARIA), אלטאה (ALTHEA) ואולמוס (ULMUS) הסותרים חומציות ועוזרים במניעת דלקות בוושט ותחושת הצריבה.
  • שיטת פאולה- פועלת על מערכת השרירים הטבעתיים ומסייעת מאוד בהעלאת הטונוס של השריר ובכך להקל על עליית תוכן קיבה חומצי כלפי מעלה.

אייך מטפלים בריפלוקס אצל פעוטות?

ישנן תרופות הומאופתיות יעילות כמו: PHOS; AETHUSA; MAG PHOS; LYCOPODIUM; CALC CARB; ASAFOTIDA SILICEA; ANT-CRUD , 

על מנת לטפל בבעייה זו ביעילות מקסימלית יש להימנע עד כמה שאפשר מהגורמים התורמים למחלה ולהתחיל בטיפול טבעי המותאם לכל מטופל בצורה אינדיבידואלית וכולל את השימוש בתזונה נכונה, טיפול בצמחי מרפא ובהומאופתיה. על המטופל למלא אחר הנחיות המטפל בדייקנות ולאמץ לעצמו אורח חיים בריא. הטיפול הטבעי הינו בטוח וללא תופעות לוואי הרסניות.

על מנת להעניק לך את הטיפול המתאים ביותר למצבך יש ליצור קשר עם מטפל מוסמך. ליעוץ ראשוני חינם ניתן לפנות לענת דנה מרפאה ברפואה משלימה בנטורופתיה והומאופתיה קלאסית.  צור קשר בטלפון: 0527270083.

 

 צרו קשר עם ענת דנה -0527270083 | דוא"ל: anatdana7@gmail.com